Ekonomik Gundem

Borsa Endeksi Bugün Ne Olur? 24 Şubat 2020

Borsa Endeksi Bugün Ne Olur? 24 Şubat 2020

Bist 100 endeksinde günün gelişmeleri nelerdir?

Yurtdışı piyasalarda koronavirüsün etkisi artmaya devam ederken, gerek can kaybı gerekse de vaka sayısının artması küresel ekonomi üzerindeki hasarın da ciddi boyutta olacağı kaygısı satışları hızlandırmış görünüyor. Yurt içinde ise geçtiğimiz hafta küresel risklerin yanında faiz indiriminin TL talebini azaltması ve jeopolitik risklerin artması ile TL varlıklardaki satış diğer gelişen ülke varlıklarına göre daha fazla oldu. Suriye rejim güçlerinin saldırılarının ardından Türkiye’nin ABD’den patriot istediği haberleri geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, patriot bataryası desteği olabilir, dedi. ABD kanadında ise bu konunun değerlendirildiği ancak henüz karar verilemediği yönünde haber akışı geliyor. Yurt içinde jeopolitik risklerin yüksek olması nedeniyle TL varlıklardaki satışların arttığı dikkat çekerken Cuma günü 6,10 seviyesi üzerine çıkan Dolar/TL kuru 6,12’ye çıkarak 24 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi gördü. BİST100 endeksi tarafında ise 121.000 seviyesinden haftaya başlayan endeks hafta içerisinde TCMB’nin faiz indirimi ve Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin rejim göçlerine karşı başlattığı operasyon haberi ve iki Türk askerinin şehit edilmesi haberiyle birlikte Cuma günü 114.450 puana kadar gerilemesinin ardından en son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’İdlib’de Çok Kararlı Bir Ateşkesin Yapılması İçin Davet Yaptık.’’ açıklaması negatif olan piyasayı pozitife çevirdi ve endeks günü %1,03 yükselişle 116.829 seviyesinden tamamladı.

Bugün içeride Kapasite Kullanım Oranı, İmalat Güveni ve Turizm İstatistikleri açıklanacak. Almanya’da ise İFO verisi ön planda olacak.

Endeksin pozitif devam etmesi durumunda takip edeceğimiz direnç seviyeleri 117.500 – 118.300 – 119.100 olacak. Kar satışlarının gelmesi durumunda destek seviyeleri ise 116.000 – 115.400 – 114.400 olacak.

İnfo Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar