Ekonomik Gundem

Borsa Endeksi Haftayı Nasıl Kapatır? 13 Mart 2020

Borsa Endeksi Haftayı Nasıl Kapatır? 13 Mart 2020

Korona virüs etkileri yoğun bir şekilde kendisini gösterdi. Hatta ülkemizde de eğitime ara verildi. Peki hafta sonuna girerken borsa endeksi düşmeye devam edecek mi?

Coronavirüs salgını küresel piyasalara zarar vermeye devam ediyor. Virüsün giderek yayılması ve Türkiye’de ilk vakanın açıklanmasının ardından tüm dünyada gözler virüs gelişmelerine çevrildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘’Pandemik’’ ilan ettiği salgın, hisse senedi piyasalarındaki panik satışını artırıyor. BİST100 endeksi bu gelişmeler çerçevesinde geçtiğimiz işlem gününe %2,49 oranında düşüşle 98.448 seviyesinden başladı.

Öğle saatlerinde Sağlık Bakanı Koca twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Koca, 2 ay direnelim. Virüs etkisini Haziran ayında kaybedecek dedi. Spor camialarından da coronavirüs haberleri gelmeye devam ediyor. NBA’de iki sporcuda çıkan coronavirüs haberi sonrasında NBA karşılaşmaları askıya alınmıştı. Dün ise İtalya, İspanya ve İngiltere’den sporcu ve teknik adamlarda çıkan virüs sonucunda takımlar karantina altına alınıp, uluslararası tüm spor müsabakaları iptal edildi.

ABD Piyasaları 16:30’daki açılışın ardından %7 aşağıda seyretmesiyle işlemler durduruldu.

Gün boyu satışların devam ettiği endeks günü %7,26 azalışla 93.640 seviyesinden kapattı.

Geçtiğimiz işlem gününde Çarşamba günü olduğu gibi gıda, perakende ve sağlık sektörü ön plana çıktı.

İçeride Sanayi Üretim Endeksi ve Perakende Satış verileri açıklanacak.

Endeksin pozitife yönelmesi durumunda takip edeceğimiz direnç seviyeleri 95.000 – 95.900 – 97.100 olacakken, satışların devamı durumunda ise takip edilecek destek seviyeleri ise 92.500 – 91.600 – 90.400 olacak.

İnfo Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar