Ekonomik Gundem

Cari Açık Yorumu 13 Mayıs 2020

Cari Açık Yorumu 13 Mayıs 2020

Mart’ta 4,9 milyar dolar cari açık verildi (Konsensüs: -3,9 milyar dolar, Gedik Yatırım: -3,4 milyar dolar, Mart 2019: 0,1 milyar dolar).

Dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3,6 milyar dolar artışla 4,3 milyar dolara yükselmesi belirleyici oldu. Geçen ay 6,3 milyar dolar düzeyinde olan 12 aylık yıllıklandırılmış cari fazla 1,5 milyar dolara geriledi. Finansman tarafında; doğrudan yatırımlarda geçen yılın aynı dönemine benzer şekilde 796 milyon dolar net giriş kaydedildi. Portföy yatırımlarında 5,5 milyar dolar net çıkış görüldü. Yurtdışı yerleşikler hisse senedi ve DİBS piyasalarında sırasıyla 1,1 milyar dolar 2,1 milyar dolar net satış gerçekleştirdi. Diğer yatırımlarda 3 milyar dolar net çıkış görüldü. Yurtiçi bankaların, yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduatlar 0,6 milyar dolar azalırken; yurtdışı bankaların yurtiçi muhabirlerindeki efektif ve mevduatları yaklaşık 2,6 milyar dolar azaldı. Yurtdışından sağlanan krediler tarafında net borç ödeme eğilimi devam etti. Mart ayında net hata ve noksanda 4 milyar dolar net çıkış görülürken; resmi rezervler 16,6 milyar dolar azaldı.

Yıl sonunda sınırlı bir cari açık gerçekleşmesini bekliyoruz. Yılsonu cari denge/GSYH tahminimiz – %0,3 seviyesinde. Normalde, beklenen ekonomik daralma ve petrol fiyatlarında devam eden zayıf seyir nedeniyle yılı cari fazla ile tamamlamamız beklenebilirdi. Ancak, küresel ekonomide beklenen daralmanın (başta en büyük dış ticaret ortağımız olan Avrupa Bölgesi’nde); Türkiye’nin dış ticaret dengesi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Ayrıca, salgının en olumsuz etkilerinin turizmdeki yüksek sezon sürecinde (yıllık toplam turizm gelirinin yaklaşık %65’i 2Ç ve 3Ç’de elde ediliyor) yaşanıyor olması seyahat gelirleri üzerinden hizmet dengesini de baskılama riskine neden oluyor. Diğer taraftan, petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji ithalatı tarafına vereceği katkıya karşın (petroldeki her 10 dolarlık düşüş cari açığı yaklaşık 5 milyar dolar civarında azaltıcı potansiyel oluşturuyor); gelirleri büyük ölçüde petrole dayanan ve dış ticarette tedarikçimiz / hedef pazarımız konumda olan ülkelerde görülmesi muhtemel yavaşlama/daralma söz konusu katkıyı sınırlayabilir. Nisan ayı Ödemeler Dengesi verileri 12 Haziran’da açıklanacak.

Gedik Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar