Ekonomik Gundem

Coca Cola Finansal Değerlendirme Raporu

Coca Cola Finansal Değerlendirme Raporu

Coca Cola İçecek Finansal Değerlendirme,hisse yorumu ve hisse analizi.

Coca Cola İçecek yılın ilk çeyreğinde beklentilere paralel 2.622 mn TL net satış açıkladı. Aynı dönemde FAVÖK beklentilerin %3,7 üzerinde 388 mn TL olurken net dönem kârı beklentileri %44,3 aşarak 127 mn TL oldu. Yıldan yıla satışlar %17,6 artarken FAVÖK %21 artış gösterdi. Geçtiğimiz yıl ilk çeyrekte yüksek finansman giderleri dolayısıyla şirket 2,6 mn TL net zarar açıklamıştı.

İlk çeyrekte gazlı içeceklere olan güçlü talep devam etti ve yıldan yıla %5,7 hacim büyümesi sağlandı. Gazlı içeceklerin toplam satış hacmi içindeki payı çay satışlarının durdurulan faaliyet olarak işlenmesi sebebiyle %77’ye yükseldi. Yurt içinde ilk çeyrek gazlı içecekler büyüme gösterirken, meyve suyu, soğuk çay ve su kategorisi daralma gösterdi. İkinci çeyrekte pandemi etkisi dolayısıyla yerinde tüketim kanallarının kapanması sonrası kârlılığı daha yüksek olan küçük paket satışlarında bir miktar azalma ve buna bağlı olarak marjlarda hafif bir daralma görebiliriz.

Uluslararası Pazarlardan Destek

Yılın ilk çeyreğinde uluslararası operasyonlarda hacim %6,6 artış gösterdi. Pakistanda ilk iki çeyrek yaşanan %30’luk büyüme Mart’ta başlayan COVID-19 önlemleriyle yavaşlama gösterdi. Orta Doğu pazarında ise satış hacmi %7,2 daraldı. Hem COVID-19 önlemleri hem de düşen petrol fiyatları Orta Doğu pazarındaki riskleri ikinci çeyrekte yüksek tutuyor. Orta Asya bölgesinde %14,5 büyüme gerçekleşti ve çift haneli büyüme ivmesi korundu.

Şirket 2020 için açıkladığı beklentileri geri çekerken, revize beklentilerini belirsizlik dolayısıyla açıklamadı. Pandemi koşullarında daha az etkilenecek bir iş modeline sahip olmasına rağmen, yerinde tüketim kanallarının kapalı olması ve küçük paket satışlarında gerileme beklentisi marjlar üzerinde baskı kuracaktır. Ekonomilerin yavaşlama döneminin soğuk içecek satışlarının yüksek seyrettiği ikinci ve üçüncü çeyreğe denk gelmesi de şirketin 2020 yılı cirosunu negatif etkileyebilir.

İnfo Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar