Ekonomik Gundem

Covid-19’un Ekonomik Etkileri

Covid-19’un Ekonomik Etkileri

Covid-19’un (veya Koronavirüs) Potansiyel Ekonomik Etkileri üzerine Gedik Yatırım uzmanları tarafından hazırlanan yazı aşağıdaki gibidir.

Görünüm: 2019 yılı sonlarında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 adlı yeni koronavirüs, Şubat ortalarına kadar bu bölgede etkili olduktan sonra Avrupa ve ABD tarafında hızla yayılmaya başladı. Avrupa-ABD’deki hızlanmadan 2-3 hafta sonra ülkemizde tespit edildi. Avrupa, ABD ve ülkemiz için salgında tepe noktasını henüz görmüş değiliz. Hâlen net bir tedavisi olmayan virüsün yayılma hızı ve buna karşı alınabilecek en etkili yöntemin izolasyon (evden çıkmama) olması küresel talep ve tedarik zincirleri üzerinde önemli aşağı yönlü önemli risk oluşturmakta.

Baz Senaryo ve Beklentiler: Baz senaryomuz, salgının Avrupa ve ABD’de Nisan’da, ülkemizde Mayıs’ta tepe noktaya ulaşması; Haziran’da tedbirlerde gevşemenin başlaması. Salgının etkilerini geçici görsek de toparlanmayı kademeli bekliyoruz. Küresel çapta alınan ekonomik tedbirlerin hızlı bir şekilde geri çekilmesi zor. Yeni salgın dalgasına yol açmamak adına tedbirlerdeki gevşemenin (özellikle uluslararası seyahat kısıtları) hızlı olamayacaktır. Koşulların getirdiği psikolojik etkileri de göz ardı etmemek gerekir. Kısa vadede gıda ve sağlık gibi temel ihtiyaçlara yönelik talebin öne çekildiği, online satış/hizmet imkânı olan ve evde kalınan süreçte veri hizmeti sağlanan alanda faaliyet gösterenler olumlu ayrışmaya devam edebilir. Turizm, havacılık, otomotiv, konut gibi negatif etkilenen, görece yüksek harcama gerektiren, temel ihtiyaç kapsamı dışında kalan ürünlere dayalı alanlarda faaliyet gösterenlerin de bir süre daha olumsuz ayrışması olası. Kısa vadede ağırlıklı iç pazara çalışan ve borcu olmayanlar ile online/otomasyon/dijitale yönelik yatırımlara odaklananlar; ihracat-ithalat odaklı çalışanlar ile emek yoğun/net işletme sermayesi yüksek olanlara göre olumlu ayrışabilir. Düşük petrol fiyatlarının bir seferlik olumsuz etkilerine rağmen orta vadede talepteki toparlanma ve görece düşük maliyetler enerji sektörüne olan etkileri sınırlayacaktır. Ekonomik yavaşlama bankacılık sektörünü baskılayabilir.

Ekonomik Tahminler: Baz senaryomuza/varsayımlarımıza göre makro tahminlerimizde yaptığımız değişiklikler Tablo 1’de yer almakta. Özetle, ekonomik büyüme tarafında, yıllık bazda 1Ç20’de güçlü bir artışın ardından, 2Ç20’de sert bir daralma olmasını; 3Ç20’de itibariyle kademeli olarak beklediğimiz dipten dönüşün 4Ç20’de momentum kazanmasını bekliyoruz. Sağlıklı bir öngörü yapabilmenin ve/veya beklenti oluşturabilmenin son derece zor olduğu yüksek belirsizlik/oynaklık ortamında, açıklanacak her türlü veri/haber vs.’nin tahminlerimizde yeni ve önemli ölçüde revize ihtiyacı oluşturabileceğini önemle vurgulayalım. Varsayımlarımıza ilişkin detaylar raporumuzda yer almaktadır.

Gedik Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar