Ekonomik Gundem

Dünya Altın Konseyi Ocak 2020 Raporu Açıklandı

Dünya Altın Konseyi Ocak 2020 Raporu Açıklandı

Dünya Altın Konseyi veya orijinal adı ile World Gold Council (WGC) 2020 yılı ocak ayı raporunu açıkladı.

Toplam dördüncü çeyrek talebi% 19 düşüşle 1.045,2 tona geriledi. Y-o-y düşüşüne iki ana katkıda bulunanlar, her ikisi de yüksek altın fiyatına tepki gösteren mücevher ve fiziksel çubuk talebiydi. ABD doları değer bazında, dördüncü çeyrek talebindeki düşüş çok daha sığdı – sadece% 3 düşüşle 49,7 milyar ABD dolarına geriledi.

Küresel altın destekli ETF’lere ve benzeri ürünlere girişler, toplam holdingleri yıl sonu rekoru toplam 2885,5 tona yükseltti. Holdings, 4. çeyrekte 26,8 ton eklenirken, yıl boyunca 401,1 ton büyüdü. ABD doları altın fiyatı altı yılın en yüksek seviyesine yükseldiğinden girişler üçüncü çeyrekte yoğunlaştı.

Merkez bankaları 10 yıl üst üste net alıcı olmuştur: küresel rezervler 50 yıl boyunca ikinci en yüksek yıllık toplam 650,3 ton (% -1 y-o-y) artmıştır. 109.6t’ın dördüncü çeyreğinde satın alma,% 34 daha düşük y-o-y idi, ancak bu, 2018’de kısmen satın alma ölçeğinin bir yansımasıydı.

Çin ve Hindistan küresel tüketici talebi üzerinde etkili oldu. Birlikte, iki altın tüketen dev, 4. çeyrek takı ve perakende yatırım talebindeki y-o-y düşüşünün% 80’ini oluşturdu. Yüksek altın fiyatları ve daha yumuşak bir ekonomik ortam başlıca suçlulardı.

Toplam yıllık altın arzı% 2 artışla 4.776,1 ton’a yükseldi. Tüketicilerin yılın ikinci yarısında altın fiyatındaki keskin artıştan fayda sağlaması nedeniyle, geri dönüşümdeki% 11’lik artış artışın ana nedeniydi. Yıllık maden üretimi 3,463,7 tonda (10 yıldan fazla süren ilk yıllık düşüş) çok düşüktü.

Altın fiyatı dördüncü çeyrekte ortalama 1.481 ABD Doları / oz idi. Bu, 2013 1.Çeyrek’ten bu yana en yüksek ortalama fiyattı. Fiyat, 3.Çeyrek’in altında kalmasına rağmen, iyi desteklendi. Euro, Hint rupi ve Türk lirası da dahil olmak üzere çeşitli para birimlerinde fiyatlandırılmış altın, tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı.

Sonuç olarak raporuna göre küresel fonlardaki altın miktarı, geçen ay 61 tonluk artışla tüm zamanların zirvesi olan 2 bin 947 tona çıktı

Kaynak: World Gold Council

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar