Ekonomik Gundem

Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Ethereum, para ve yeni uygulama türleri için küresel, merkezi olmayan bir platformdur. Ethereum’da parayı kontrol eden kod(lar) yazabilir ve dünyanın herhangi bir yerinden erişilebilen uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Bitcoin ve ilk nesil merkezi olmayan uygulamaların ötesinde Blockchain teknolojisi genellikle Bitcoin ile ilişkili olsa da, dijital para birimlerinin çok ötesine geçen birçok uygulama var. Aslında, Bitcoin bugün blockchain teknolojisini kullanan birkaç yüz uygulamadan sadece biridir.

Nispeten yakın zamana kadar, blockchain uygulamaları oluşturmak, kodlama, kriptografi, matematik ve anahtar kaynaklarda karmaşık bir arka plan gerektiriyordu. Fakat değişen zaman ve şartlarla beraber elektronik oylamadan, dijital olarak kaydedilmiş gayrimenkullere, yasal düzenlemelere ve ticarete uygunluğa kadar, daha önce beklenmedik uygulamalar şimdi aktif olarak geliştirildi ve her zamankinden daha hızlı ulaşılabilir hale geldi. Ethereum tüm bunları , geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için araçlar sağlayarak yapıyor.

Ethereum “smart contract” Nedir?

Smart Contract (Akıllı sözleşme), para, içerik, mülk, hisse veya değerli eşya alışverişini kolaylaştıran bir bilgisayar kodunu tanımlayan bir terimdir. Blockchain’de akıllı bir sözleşme yürütüldüğünde, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülen otomatik bir bilgisayar programı haline gelir. Akıllı sözleşmeler blok zincirinde yürütüldüğünden, sansür, kesinti, sahtekarlık veya üçüncü taraf müdahalesi mümkün olmadan tam olarak programlandığı gibi yürütülür.

Ethereum ile Bitcoin Farkları ve Benzerlikleri Nelerdir?

Bitcoin gibi Ethereum da dağıtılmış bir kamu blockchain ağıdır. İkisi arasında bazı önemli teknik farklılıklar olmasına rağmen, temel fark Bitcoin ve Ethereum’un amaç ve yetenek bakımından önemli ölçüde farklı olmasıdır. Bitcoin, çevrimiçi Bitcoin ödemelerini sağlayan elektronik eşler arası nakit sistemi olan blockchain teknolojisinin özel bir uygulamasını sunuyor. Bitcoin dijital para sahipliğini (Bitcoins) izlemek için kullanılırken, Ethereum merkezi olmayan bir uygulamanın kodunu yürütmeye odaklanır.

Madenciler, Ethereum’da bitcoin aramak yerine, ağa güç veren bir tür kripto jetonu olan eter kazanmak için çalışıyorlar. Ticaret geliştirilebilir bir kripto para birimine ek olarak, uygulama geliştiricileri de Ethereum ağındaki işlem ücretleri ve hizmetleri ödemek için eter kullanır.

Bloklarına işlem eklemek için madencinin ücretlerini ödemek için kullanılan ikinci bir jeton türü vardır. Buna gaz denir. Her akıllı sözleşme uygulamasında, madencileri blok zinciri kullanmak için cezbetmek için belirli bir miktar gaz gönderilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar