Ekonomik Gundem

Evden Çalışma Önerileri

Evden Çalışma Önerileri

Özellikle Koronavirüs pandemisi ardından tüm yaşam biçimimiz değişmeye başladı. Dünya ile beraber ülkemizde de Koronavirüs,çalışma şartlarını da değiştirmeye başladı. Bunun sonuçlarından birisi de birçok şirketin çalışanlarını evden çalışmaya teşvik etmesi oldu.

Evde Çalışma imkanı elde eden çalışanlar bunu nasıl değerlendirmeli? Evden çalışmak istiyorum ne yapabilirim diye soran bazı çalışanlar bu zorunlu durum sonucunda bu sorularının cevabını alabilecekler.

Peki evde çalışmak nasıldır? Evden nasıl çalışılır? İşte birkaç evden çalışma önerisi;

Normal çalışma saatlerine uyun
Bir program belirleyin ve buna uyun … çoğu zaman. Çalışma zamanı ve günün saati için açık yönergeler, birçok uzak çalışanın iş ve özel yaşamın uyumluluğunu sürdürmesine yardımcı olur. Ancak, uzaktan çalışmanın avantajlarından biri esnekliktir. Bazen gününüzü uzatmanız veya başkasının saat dilimini hesaba katmak için erkenden başlamanız gerekir. Bunu yaparsanız, kendinizi normalden daha erken sarmalı veya ertesi sabah biraz telafi etmelisiniz.

Sabah rutini oluşturun
Masanızda oturup belirli bir zamanda çalışmaya başlayıp başlamayacağınıza karar vermek bir şeydir. Sizi sandalyeye götüren bir rutin oluşturmak başka bir şeydir. Sabah rutininizde çalışmaya başlamak üzeresiniz nedir? Bir fincan kahve yapabilir. Jogging yaptıktan sonra eve dönebilir. Giyinebilirsiniz (çalışmak için pijama pantolonu giymek bazıları için bir avantaj ve diğerleri için kötü bir stratejidir). Her güne başlamanıza yardımcı olmak için rutin bir saatten daha güçlü olabilir.

Evinizdeki ve/veya odanızdaki insanlarla temel kurallar belirleyin.
Evinizdeki diğer insanlarla temel kurallar belirleyin veya çalışma alanınızı paylaşın. Hâlâ çalışırken okuldan eve gelen çocuklarınız varsa, bu süre zarfında yapabilecekleri ve yapamayacakları konusunda açık kurallara ihtiyaçları vardır. Evde olmanız ve hizmet çalışanlarının eve girmesine veya evcil hayvanlara bakmanıza izin vermeniz, diğer aile üyelerinin her zaman yapacağınızı varsayması gerektiği anlamına gelmez. Ev işlerini bu şekilde yapmaya karar vermek iyidir, ancak evde olduğunuz için her şeyi varsayılan olarak yaparsanız, istismar edilmiş hissedebilirsiniz ve üretkenliğiniz zarar görebilir.

Molalar planlayın
Mola zamanlarında şirketinizin politikalarını öğrenin ve uygulayın. Eğer serbest meslek sahibi iseniz, gün içinde kendinize bilgisayar ekranından ve telefondan uzaklaşmak için yeterli zaman tanıyın. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tam zamanlı çalışanlar için öğle yemeği molası ve 15 dakikalık iki mola standart görünüyor.

Kendi ofis alanınızı hazırlayın.
İdeal bir dünyada, uzak işçilerin sadece kendi ofisleri değil, aynı zamanda biri iş, diğeri kişisel kullanım için iki bilgisayarı olacaktır. İşveren için daha güvenlidir ve tüm iş faaliyetlerinizi özel olarak yürütmenizi sağlar. Ancak herkesin evinde ayrı bir ofisi yoktur ve iki makineyi tutmak her zaman gerçekçi değildir. Bunun yerine, yalnızca iş amaçlı kullanım için bir masa ve bazı çevresel aygıtlar kullanın. Örneğin,sabit sürücünüzü bölümlemek ve iş için ayrı bir kullanıcı hesabı oluşturmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca Doğal gün ışığının günün herhangi bir zamanında oluşturacağı olası gölgeler veya aşırı ışıkları bertaraf etmek için masa düzeninizi kuzey ya da güney yönlerinde hizalandırmaya çalışın.Masanızın üzerindeki kırtasiye malzemeleri dahil tüm malzemelerinizi düzenli ve tertipli tutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar