Ekonomik Gundem

Eximbank’dan İhracatçılara Covid 19 Desteği

Eximbank’dan İhracatçılara Covid 19 Desteği

Eximbank Covid 19 salgını ve doğurduğu olumsuz ekonomik etkileri minimuma indirebilmek için ihracatçılara özel tedbir destek paketi hazırladı.

Söz konusu destek paketi ile;

Kredi geri ödeme vadeleri uzatılmıştır. TCMB kaynaklarından ve Eximbank’ın kendi kaynaklarından kullandırılan kredilerin vadesi Haziran sonuna kadar gelecek kredi geri ödemelerinde firmaların talepleri doğrultusunda 3 ile 6 aya kadar uzatılacaktır. İhracatçılarımızın faiz ödemeleri 6 ay ertelenebilecektir.

Taahhüt kapatmaya ilave 1 yıl daha süre tanınmıştır. Kısa vadeli kredilerde 2 yıl olan taahhüt kapatma süresi henüz taahhüdü kapatılmamış olan ve taahhüt süresi dolmasına karşı ceza uygulanmamış olan krediler ve Haziran sonuna kadar kullandırılacak tüm krediler için 3 yıla çıkartılmıştır. Taahhüt kapatma cezalarında da indirime devam edilecektir.

Reeskont kredilerinde 2 yıl vade imkanı sağlanmıştır. Reeskont kredilerinin daha önce azami 1 yıl olan kredi vadeleri azami 2 yıla çıkarılacaktır.

Sigorta limitlerinde alıcıya tanınan vadeler ücretsiz uzatılmıştır. Haziran ayı sonuna kadar alıcı firmaların sigortalı firmalardan talep edeceği 3 aya kadarki vade uzatımlarında sigortalı firmalardan herhangi bir ek sigorta primi alınmayacaktır. Sigortalı firmalar tarafından ödenmekte olan sigorta primleri ve alıcı analiz ücretlerinin vadeleri 30 gün uzatılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar