Ekonomik Gundem

Fiat Para Birimi Nedir?

Fiat Para Birimi Nedir?

Fiat para birimi nedir? Fiat para sistemi nedir? Bu yazımızda bu sorulara cevap bulacağız.

Fiat parası (Fiat Money), altın veya gümüş gibi fiziksel bir emtia tarafından kapsanmayan, ancak bunu yayınlayan hükümet tarafından verilen ve devlet tarafından verilen bir para birimidir. Fiat paranın değeri, emtia parasında olduğu gibi destek ve emtia arasındaki ilişkiden ve yaydığı hükümetin istikrarından, desteklediği bir emtia değerinden kaynaklanır. Modern kağıt para birimlerinin çoğu ABD doları, euro ve diğer büyük küresel para birimleri de dahil olmak üzere fiat para birimleridir.

“Fiat” kelimesi Latince’dir ve genellikle “olması gerekir” veya “olmasına izin verin” olarak tercüme edilebilir.

Fiat Money”Nasıl İşler?

Fiat parasının değeri sadece devletin elinde bulundurması veya bir işlemin iki tarafının,değeri üzerinde anlaşması nedeniyle değerlidir.

Geçmişte hükümetler, altın veya gümüş gibi değerli bir fiziksel metadan veya belirli bir miktar fiziksel meta için kullanılabilecek basılı kağıt paradan para basarlardı. Fakat Fiat parası dönüştürülebilir değildir ve kullanılamaz.

Fiat parası, ulusal altın veya gümüş rezervi gibi fiziksel rezervlere bağlı olmadığından, enflasyona bağlı olarak değer kaybetme veya hiperenflasyon durumunda değersiz hale gelme riski vardır. İnsanlar bir ülkenin para birimine olan güvenini kaybederse, paranın artık bir değeri olmayacaktır. Bu, örneğin altınla kaplı para biriminden farklıdır. Mücevher ve dekorasyonda altın talebinin yanı sıra elektronik cihazlar, bilgisayarlar ve uzay ile havacılık araçlarının üretimi nedeniyle gerçek bir değere sahiptir.

Fiat Para’nın artıları ve eksileri nelerdir?

Fiat parası (Fiat Money), bir ülkenin ekonomisinin para birimi için ihtiyaç duyduğu rolleri üstlenebilirse iyi bir para birimidir: değer depolamak, sayısal bir hesap sağlamak ve değişimi kolaylaştırmak. Ayrıca mükemmel bir senyorajı vardır.

Senyoraj Nedir?

Paranın, üretilme maliyeti ile piyasada ifade ettiği değer arasındaki farktır.

Fiat para birimleri, 20. yüzyılda kısmen hükümetler ve merkez bankaları, ekonomilerini, iş döngüsünün doğal patlaması ve baskısının en kötü etkilerinden korumaya çalıştıklarından önem kazandı. Fiat parası altın gibi kıt ya da katı bir kaynak olmadığından, merkez bankaları arzı üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olurlar, bu da onlara kredi arzı, likidite, faiz oranları ve paranın hızı gibi ekonomik değişkenleri yönetme yeteneği verir. Örneğin, Federal Rezerv’in işsizliği ve enflasyonu düşük tutma yetkisi vardır.

Örneğin, altının bağlı olduğu bir para birimi, sınırlı altın arzı nedeniyle fiat parasından genellikle daha kararlıdır. Sınırsız arzı nedeniyle, fiat para ile kabarcık oluşumu için daha fazla fırsat var.

Afrika ülkesi Zimbabve 2000’li yılların başındaki en kötü senaryoya bir örnek verdi. Ciddi ekonomik sorunlara yanıt olarak, ülkenin merkez bankası şaşırtıcı bir hızla para basmaya başladı. Bu, 2008’de yüzde 230 ila 500 milyar arasında olan hiperenflasyona yol açtı. Fiyatlar hızla yükseldi ve tüketiciler sadece temel yiyecekleri satın almak için para torbaları taşımak zorunda kaldılar. Krizin zirvesinde, ABD para biriminde 1 trilyon Zimbabwe doları yaklaşık 40 sent değerindeydi!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar