Ekonomik Gundem

Günlük Borsa Yorumu 21 Şubat 2020

Günlük Borsa Yorumu 21 Şubat 2020

Haftanın son işlem gününde borsa endeksi kaç olacak?

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe yükselişle başladı.

Bu hafta artan Jeopolitik riskler ve azalan faiz getirisi Dolar/TL’deki yükselişin hızlanması BİST100 endeksi üzerinde sert satışların yaşanmasında etkili oldu. Yurt içinde Suriye İdlib konusunda tansiyonun yükselmesiyle TL üzerinde jeopolitik baskılar artmaya devam ediyor. Rejim güçlerinin saldırılarının ardından gerilimin iyice artması ve bu saldırılarla mutabakatın aşılmış olması hem de sınıra yaklaşan yüzbinlerce sivil, Türkiye için büyük risk oluşturmakta. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye’nin planını yaptığını ve ansızın harekatın başlanabileceğini söylemesi piyasalardaki dengeleri bozarken, diğer taraftan bu hafta TCMB, PPK toplantısında bir haftalık repo faizini 50 bp indirmesiyle, mevduat ve reel faiz getirilerinde de ciddi düşüşler yaşanıyor. Ayrıca faizin enflasyonun altında kalması da negatif faize neden oluyor. Bu gelişmeler TL’nin cazibesini sınırlandırıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından da kapanışa doğru yapılan Türkiye Militanlara destek veriyor açıklaması endeksteki baskıyı ve satışları artırarak endeksin günü %2,98 oranında düşüşle 115.642 seviyesinden kapamasını sağladı.

Yurtdışı tarafta ise Coronavirüsün ekonomik etkisine dair endişeler artmaya devam ederken Çin Halk Bankası bir yıllık kredi ana faiz oranını 10 puan düşürerek önceki ay sabitlediği %4,15 puandan %4,05’e düşürmesi diğer yandan ABD Fed’in son toplantısına ait tutanaklar, yetkililerin faizleri aylarca değiştirmeden bırakabileceğine işaret etmesi piyasa yapıcıları önlemler almaya itiyor Ons Altın, virüsün ekonomik etkisine dair endişeler arasında bu yıl kadar %6 üzerinde artış yaşadı.

Bugün İçeride önemli bir veri akışı bulunmuyor. Almanya, İngiltere ve ABD taraflarında açıklanacak PMI verileri ile Euro Bölgesinde açıklanacak TÜFE verisi piyasaların odağında olacak.

Endeksin pozitife dönmesi durumunda takip edeceğimiz direnç seviyeleri 116.700 – 117.800 – 118.500 olacak. Kar satışlarının devamı durumunda destek seviyeleri ise 115.000 – 113.000 olacak.

İnfo Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar