Ekonomik Gundem

Günün Borsa Yorumu 02 Mart 2020

Günün Borsa Yorumu 02 Mart 2020

Mart ayının ilk işlem gününde borsa endeksi kaç olabilir?

Ne Oldu?
İdlib’de Bahar Kalkanı Harekatı başlatıldı. MSB Bakanı Akar başlatılan harekatın başarıyla sürdürüldüğünü bildirdi.
ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye bağlamında birçok konuyu görüştüklerini ve Patriot konusunun da buna dahil olduğunu belirtti.
Erdoğan, “Türkiye haklı mücadelesinden hiçbir zaman geri durmayacaktır. Hiçbir şehidinin kanını yerde bırakmayacaktır. Hiçbir ihaneti unutmayacaktır.” ifadelerini kullandı.
BM Güvenlik Konseyi, Suriye’deki son gelişmeleri görüşmek üzere toplandı. Toplantıda konuşan, Türkiye’nin BM Temsilcisi Sinirlioğlu, “Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek” dedi. ABD’nin BM Temsilcisi Craft’tan “Türkiye’ye desteğimiz tam” mesajı geldi.
Türkiye ve İtalya arasındaki tüm uçak seferleri iptal edildi.
Türkiye ve Irak arasındaki tüm uçak seferleri iptal edildi.
Dünya’da coronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Son verilere göre Almanya’da 129, Fransa’da 100, İspanya’da 74, İngiltere’de 35, İsveç’te 22, Avusturya’da 14, Hollanda’da 10, Yunanistan’da 7’ye çıktı.
Fed Başkanı Powell: Coronavirüs ABD ekonomisi için risk oluşturuyor
Çin’de İmalat PMI verileri 35.70 ile tüm zamanların en düşüğüne indi.
Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV miktarı litrede 15 kuruş artırıldı.
Coronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 2.914’e yükseldi.
Ne Olacak?
Bugün içeride ve yurtdışı piyasalarda PMI verileri açıklanacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin Perşembe günü Moskova’da görüşecek.
Konsolide olmayan bilançoların açıklanması için bugün son tarih. Yaklaşık 50 şirketin bugün bilanço açıklaması bekleniyor.
Borsa İstanbul’un bu sabah pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.
Cuma günü İdlib’de Beşer Esad rejimine bağlı güçlerin Türk askerine yönelik hava saldırısında kaybettiğimiz 33 mehmetçiğimizin acı haberiyle başladığımız işlem gününe BİST100 endeksi %10,04 azalışla yaklaşık 11.000 puan düşüşle 99.331 seviyesinden başladı. Düşüşün büyük orandaki sebebi İdlib’deki acı haberler olurken, diğer nedenler ise ABD endekslerindeki keskin düşüş ile coronavirüsünün dünyaya hızla yayılması oldu. Seans başlamadan önce SPK tarafından BİST pay piyasasına açığa satış yasağı getirildi.

Açılışın ardından Rusya tarafından açıklamalar yapıldı. Rusya, Türk birliklerinin olduğu yere saldırı düzenlemedik. Türkiye’nin kaybını öğrenince rejime ateşkes baskısı yaptık. demeçlerini yapmasıyla endeks az da olsa toparlama eğilimi gösterdi. Ardından NATO Türkiye için Acil Çağrısıyla toplandı ve kınama mesajı yayımladı.

Endeks geçen haftanın son işlem gününü %4,01 düşüşle 105.994 seviyesinden tamamladı.

Bugün içeride ve yurtdışı piyasalarda PMI verileri açıklanacak.

Endeksin pozitife yönelmesi durumunda durumunda takip edeceğimiz direnç seviyeleri 106.900 – 107.800 – 108.600 olacakken, satışların devamı durumunda ise takip edilecek destek seviyeleri ise 104.900 – 103.800 – 103.000 olacak.

İnfo Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar