Ekonomik Gundem

Günün Borsa Yorumu 06 Mart 2020

Günün Borsa Yorumu 06 Mart 2020

6 mart günü için borsa fiyatı yorumumuz.

Çin’de görülen ve tüm kıtalara yayılarak binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan coronavirüs, küresel ekonomi üzerinde oldukça büyük etkiler yaratmaya devam ediyor. FED’in ekonomiyi desteklemek için faiz indirimine gitmesi ve diğer merkez bankalarının faiz indireceği beklentileri piyasaları bu hafta yükseltirken yurt içinde de BİST100 endeksi yeniden 112.000 puanın üzerine çıktı. 5 yıllık risk priminde de gerileme devam ediyor. Kur tarafında ise 6,25’ten 6,06’ya kadar geri çekilme yaşandı. Küresel piyasalar FED’in faiz indirimine gitmesinin ardından ECB ve BOE’den de faiz indirimi beklenirken Çin ve Japonya’nın ise mali teşvik paketleriyle piyasaları canlandırması bekleniyor. Yurt içinde ise dün gözler Erdoğan-Putin görüşmesine çevrildi. Geçen hafta Suriye rejim güçlerinin saldırısının ardından İdlib konusunda görüşme kararı alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile dün Moskova’da bir araya geldi. Basına kapalı yapılan görüşmede kısa açıklamalarda bulunan iki lider de bölge güvenliğine vurgu yaptı. Putin, gelişmelerin Türkiye ve Rusya ilişkilerini zedelememesi için Suriye konusunda tüm alanları ele almamız gerekiyor dedi ve şehitlerimiz için taziyede bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise alınacak kararların ülke ve bölge güvenliğini rahatlatacağını belirtti. Kritik görüşmeyi bekleyen piyasalarda son saatte fiyatlamalarla TL kısmi değer kazanımına girerken, 6,10 seviyesine çıkan Dolar/TL kuru 6,06’yı görmesinin ardından 6,10’dan işlem gördü. Şimdilik jeopolitik risk unsurlarındaki belirsizlik toparlanmanın sınırlı kalmasına neden oluyor.

Erdoğan – Putin görüşmesinin yankılarıyla geçen günü endeks gün sonuna gelen kar realizasyonlarıyla %0,94 artışla 111.815 seviyesinden kapattı.

İçeride önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD tarafında ise Tarım Dışı İstihdam verisi ve İşsizlik Oranı ön planda olacak.

Endeksin pozitife devam etmesi durumunda takip edeceğimiz direnç seviyeleri 113.000 – 113.700 – 114.500 olacakken, satışların gelmesi durumunda ise takip edilecek destek seviyeleri ise 111.300 – 110.500 – 109.700 olacak.

İnfo Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar