Ekonomik Gundem

Haftalık Piyasa Yorumu 09 – 13 Mart 2020

Haftalık Piyasa Yorumu 09 – 13 Mart 2020

Önümüzdeki hafta piyasalarda beklenen gelişmeler nelerdir? İşte 09 – 13 Mart 2020 haftası piyasa yorumumuz.

Veri akışına bakılacak olursa hafta başında açıklanan İmalat PMI rakamları Şubat ayında 52.40 seviyesinde açıklandı. Tüketici Fiyat Endeksi ise aylık bazda yüzde 0.35 artış gösterirken yıllık bazda bu rakam yüzde 12.37 seviyelerine yükseldi. Piyasa beklentisi yüzde 12.70 seviyesinde olan enflasyon rakamlarındaki azalmayla beraber TCMB’nin Şubat toplantısında faiz indirim ihtimalleri artış gösterdi. Önümüzdeki hafta ise başta siyasi ve jeopolitik risk unsurlarına yönelik gelişmeler fiyatlamaların seyri açısından önemli olacakken ekonomik takvimde ise; Çeyreklik İşsizlik Ortalaması, Sanayi Üretimi ve Yıl Sonu Tüketici Fiyat Endeksi rakamları takip edilecektir.

Küresel tarafta ise Kovid-19 salgınına yönelik gelişmeler yakın takibimizde olmaya devam ediyor. Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan son yazılı açıklamaya göre 143 yeni vaka tespit edilirken, toplamda bu rakam 80.552 seviyesine yükseldi. 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan Korona virüsünün küresel piyasalarda yaratmış olduğu panik havası hala devam etmekte. Nitekim haftanın en önemli gelişmelerinden biri olan FED’in faiz oranlarında 18 Mart toplantısını beklemeden aniden değişikliğe gitmesi oldu. Piyasalarda Mart toplantısında faiz indirimi beklenmesine rağmen gelen ani indirim kararıyla beraber endişeler artış gösterdi. Buna paralel olarak birçok Merkez Bankası’ndan faiz indirim kararları arka arkaya gelirken piyasaların odak noktasında 18 Mart’ta düzenlenecek FED/FOMC Toplantısına yönelik ekstra bir hamle gelip gelmeyeceği tartışmaları yer aldı. Bölgesel FED Başkanlarından bir kısmı faiz indiriminin devam edebileceğini açıklarken bir kaçı Mart toplantısına kadar olan sürede ellerinde olan verilerin değişiklik göstermeyeceği ve bu doğrultuda değişiklik olmayacağı ifade edildi. Ancak virüs salgını tüm hızıyla yayılmaya devam ederken, ekonomik aktivitede yaratabileceği hasar göz önünde bulundurulduğunda yeni bir sürpriz karar çıkabilir. Şayet virüs salgını Avrupa cephesinde de etkisini göstermeye devam ediyor. İngiltere’de de Kovid-19 salgınından 1 kişi hayatını kaybederken diğer ülkelerde de vaka sayıları her geçen gün artış göstermekte. Bu durum hali hazırda ekonomik daralmanın ardından salgınında bırakacağı etki sonrasında ECB tarafından parasal gevşemeye yönelik hamleleri takip edildi. Önümüzdeki haftada virüs salgınının yayılma hızı ve vaka sayılarında görülebilecek artış küresel tarafta yakından takip edilecekken, Merkez Bankaları’ndan gelebilecek adımlar veya açıklamalar bu süreçte kritik önem taşımakta.

Diğer taraftan ekonomik takvimde takip edilen verilere bakılacak olursa; Çin İmalat PMI rakamları 45.7 beklentilere karşın 40.3 seviyesine geriledi. Avrupa cephesinde ise; Almanya İmalat PMI rakamları 48.0 seviyesine yükselirken, Hizmet PMI rakamları 52.5 ile beklentilerin altında açıklandı. İngiltere’de ise İmalat PMI rakamları 51.7 ile beklentilerin altında kaldı ve Hizmet PMI rakamları da 53.2 ile olumsuz görünümde gerçekleşti. Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi rakamları ise aylık bazda yüzde 0.2 artış gösterirken bu durum yıllık göstergelere yüzde 1.2 olarak yansıdı. Bunların dışında ABD tarafında açıklanan verilerde ise; ISM İmalat PMI rakamları 50.1, ADP Tarım Dışı İstihdam 170 K beklentilere karşın 183 K seviyesinde açıklandı. Bununla birlikte Hizmet PMI rakamları beklentilere paralel açıklanırken, ISM İmalat Dışı PMI rakamları 57.3 seviyesinde gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanacak Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı rakamları takip edilecektir.

Önümüzdeki haftaya ise Asya tarafından Japonya 4. Çeyrek Büyüme rakamlarıyla başlangıç yaparken devamında Çin Tüketici Fiyat Endeksi datası takip edilecektir. Avrupa cephesinde; Avrupa Merkez Bankası Toplantı kararları ve Euro Bölgesi Büyüme rakamlarının yanı sıra Almanya Sanayi Üretimi rakamları ve İngiltere Büyüme rakamları piyasaların odak noktasında olacaktır. ABD’de tarafında ise Tüketici Fiyat Endeksi rakamları takip edilecektir.

Işık Fx

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar