Ekonomik Gundem

Hastane Afet Ve Acil Durum Planları (HAP) Uygulama Yönetmeliği

Hastane Afet Ve Acil Durum Planları (HAP) Uygulama Yönetmeliği

Hastane Afet Ve Acil Durum Planları (HAP) Uygulama Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlandı.

Özellikle Coronavirus salgını ile birlikte büyük önem kazanan sağlık hizmetleri konusunda destekleyici ve tedbir alıcı unsurlar ileten yönetmelik yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren bu yönetmeliğin amacı, ülke genelindeki tüm hastanelerin, afetlere ilişkin risk ve zarar azaltıcı önlem almalarını, yurt içinde meydana gelen afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamaktır.

(1) Bu Yönetmelik ile büyük ölçekli hastane grubunda yer alanlarda HAP ofisi, orta ölçekli hastane grubunda yer alanlarda HAP birimi, küçük ölçekli hastane grubunda yer alanlarda HAP temsilciliği, HAP’ın hazırlanması konusunda HAP başkanına ve HAP hazırlama komisyonuna yardımcı olur ve HAP başkanına bağlı olarak çalışır. Söz konusu ofis/birim ve temsilcilikler çalışmalarını kalite yönetim birimi ile iş birliği içinde yürütür.

(2) HAP temsilciliği/birimi/ofisi, iletişim ve haberleşme araçları ile HAP’ın bir örneğinin muhafaza edildiği alanlar olmalıdır. Bu alanlar, tatbikatlar ile afet ve acil durumlarda, HAP hazırlama komisyonu ve temel pozisyonlarda görevli personelin toplanma alanı ve olay yönetim merkezi olarak kullanılır.

(3) Bakanlığa bağlı EII ve EIII grubu ilçe devlet hastaneleri, HAP kapsamında acil durum planı yapar. Genel Müdürlük tarafından yayınlanan HAP hazırlama kılavuzunda belirtilen ilgili bölümler hazırlanır.

(4) Tüm hastanelerde, 9 uncu maddede belirtilen, hastanelerin en yetkili kişisi başkanlığında 8 inci maddede belirtilen üyelerden HAP hazırlama komisyonu oluşturulur. Oluşturulan komisyon söz konusu yıl içinde en geç 15 Ocak tarihine kadar hastanenin planını ve yıllık HAP eylem planını hazırlar. Hazırlanan HAP ve eylem planı inceleme makamına gönderilir.

(5) HAP hazırlama komisyonu tarafından yapılan tüm toplantılar tutanak altına alınır ve inceleme makamına gönderilir. HAP komisyon toplantılarının yapılmasının sağlanması ve takip edilmesi inceleme makamı tarafından yapılır.

Daha fazla bilgi ve ayrıntı için TIKLAYIN

Resmi Gazete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar