Ekonomik Gundem

Korona Virüsü ve Ekonomik Etkileri

Korona Virüsü ve Ekonomik Etkileri

Korona Virüsü olarak bilinen (COVID-19) ve hızla yayılan virüs dünya ekonomisini sarsmaya devam ediyor. Bu bağlamda ülkemizde de ekonomik tedbirler anlamında birçok düzenlemeler yapılıyor.

Dünya genelinde ortaya çıkan ve hızla yayılan Koronavirüs (COVID-19) hastalığına karşı ülkemizin korunmasını teminen T.C. Ticaret Bakanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığınca, alınan ilave tedbirler aşağıda yer almaktadır.

Alınan tedbirler:
 İran’a açılan gümrük kapılarımızdan, sadece daha önce çıkış yapmış Türk vatandaşlarımızın ve araçlarının girişine izin verilecek, bunların girişleri Sağlık Bakanlığının kapılarımızda almış olduğu önlemlerle eşgüdümlü olarak gerçekleştirilecektir.
 İran’a açılan gümrük kapılarımızdan sadece İran veya üçüncü ülke vatandaşlarının çıkışlarına izin verilecek, dönüşlerinde girişlerine izin verilmeyeceği kendilerine bildirilecektir.
 İran’a açılan gümrük kapılarımızdan Türk vatandaşlarının çıkışlarına izin verilmeyecektir.
 İran’a açılan gümrük kapılarımızdan tıbbi malzeme veya insani yardım malzemesi taşıyan Türk vatandaşları ve araçlarının işlemleri sınırda konteyner değişimi suretiyle yapılacaktır. Bahse konu malzeme taşıyan İran veya üçüncü ülke vatandaşlarının ve araçlarının çıkışlarına kendilerine geri dönüşlerinde izin verilmeyeceğinin bildirilmesi suretiyle izin verilecektir.
 Nahçıvan’a açılan Dilucu gümrük kapısından giriş ve çıkışlar serbest olmakla birlikte Valilik ve Sağlık Bakanlığı birimlerinin almış olduğu tedbirlerle eşgüdümlü şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.
 Gürcistan son 28 gün içinde İran, Çin, Güney Kore ve İtalya’ya giriş çıkışları olan şahısların girişine izin vermediğinden, Sarp, Türkgözü ve Aktaş gümrük kapılarımız çıkışlı araç şoförlerinin bu uygulamaya maruz olmayacak şekilde belirlenmesi için konuyla ilgili TİM, UND, Müşavir
Dernekleri gibi paydaşlarımızın yerel düzeyde bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.
 Irak’ın durumu da İran’la aynı olmakla birlikte, Türk vatandaşları ve ihracat yükü taşıyan Türk tırları Irak’a giremeyecektir. Irak’ta bulunan (halihazırda) tır şoförleri ve karayolundan yolcular, sağlık kontrolünden geçmek kaydıyla, Türkiye’ye alınacaklardır.
Diğer taraftan, Irak’a Habur gümrük kapımız aracılığıyla gerçekleştirilecek ticari geçişlerin aksamaması için:

 Irak’a ait Halil İbrahim Gümrük kapısı sahasında tampon olarak belirlenen yerlerde dorse veya konteyner değişimi yapılarak iş ve işlemler gerçekleştirilecektir (Dorse değişimi tampon bölgede gerçekleştirilecek olup kesinlikle ülke içinde yapılmayacaktır. Şoförler kendilerini korumak adına gerekli tedbirleri alacaklardır.)
 Konuyla ilgili firmaların kendilerinin alacakları tedbirler çerçevesinde araçlarını ve yüklerini Irak’ta bulunan gerek Iraklı gerek Türk şoförlere tamamen teslim etmek ve ülke içlerine gitmemek şartıyla yine Halil İbrahim Gümrük sahasında tampon olarak belirlenen yerlerde
şoför değişimi suretiyle de iş ve işlemler gerçekleştirilebilecektir.
 Bu işlemler yapılırken Habur Gümrük Sahasında konuşlanan Sağlık Bakanlığı personeli ve Valilikle eşgüdümlü olunması gerekmektedir.
 Şoförlerin maske, eldiven gibi koruyucu donanımla teçhiz edilmeleri için Sağlık Bakanlığınca gerekli tedbirler alınacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar