Ekonomik Gundem

Koronavirüs ve Ekonomik Etkileri Azalıyor mu?

Koronavirüs ve Ekonomik Etkileri Azalıyor mu?

Koronavirüs veya kod adı ile COVID-19 etkilerini sürdürmeye ve yayılmaya devam ediyor. Koronavirüsün ekonomik etkileri de tüm dengeleri sallamaya devam ediyor.

Çin’deki COVID-19 durumu dengelenmeye başladığından, virüsün halk sağlığı ve ekonomi üzerindeki etkileri Asya, Avrupa ve Amerika’daki diğer ülkeler tarafından giderek daha fazla hissedilir hale gelmiştir.

Genel olarak işler normale dönüyor. Wuhan/Hubei şehri hariç, ülke genelindeki fabrikalar üretime tekrar başlarken; işgücü şu anda %50-80 aralığında seyrediyor. Diğer şehirlerden dönenler için halen 14 günlük bir karantina süreci uygulanıyor. Bu karantina süreci, hem karayolu taşımacılığını hem de genel işgücünü etkiliyor. Bu nedenle üretimin Mart ayı sonuna kadar tam kapasiteye dönmesi bekleniyor.

Birçok ülke giderek artan COVID-19 vakasıyla karşı karşıya kaldığından, ilave sağlık ve güvenlik önlemlerini devreye sokuyor.

Çin’de üretim tekrar artışa geçtikçe, kaynaklar üzerinde daha fazla baskı oluşacaktır. Lloyd’s List Intelligence dâhil olmak üzere kaynaklar, şu anda ekipman sıkıntısı olduğunu göstermektedir. Şangay, Tianjin ve Ningbo limanlarında gelen konteynerlerin yavaş toplanması nedeniyle ciddi trafik sıkışıklığı yaşandığını biliyoruz. Bu, çok sayıda ithalat konteynerinin Çin ambarlarına kabul edilemediği veya taşınamadığı anlamına gelmektedir. Ayrıca nakliye sahalarında soğutmalı konteyner contası sıkıntısı yaşanmaktadır.

Çin normal üretim hacimlerine dönene kadar, nakliyeciler Mart ayının sonuna kadar belirli limanları atlayarak seferlerine devam edecekler. Sevkiyat ağında yaşanan bu kesinti, dünyanın dört bir yanındaki kilit bölgelere ekipman taşınmasında gecikmelere neden olmakta, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avrupa’da konteyner sıkıntısına yol açmakta ve ayrıca yükün geri taşınmasına yönelik seferlerin Mart ayı ortasına kadar iptal edilmesine neden olmaktadır.

Güney Kore’de, Asya’ya giden ve Asya’dan gelen yolcu uçuşlarında %70’den fazla azalma yaşanırken; EMEA ve Amerika’ya ve bu bölgelerden gelen yolcu uçuşları da %20 azaldı. Yük gemileri çalışmaya devam etse de, toplam kapasite oldukça sınırlıdır.

Kaynak: Kühne-Nagel

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar