Ekonomik Gundem

Kripto Para Nedir Nasıl Üretilir?

Kripto Para Nedir Nasıl Üretilir?

Kripto Para Nedir Nasıl Üretilir? Günümüzün “sanal” para birimleri olan kripto paralar nasıl üretilir?

Kripto para veritabanlarını yöneten mekanizmaya bir bakalım. Bitcoin gibi bir kripto para birimi, bir emsal akran ağından oluşur. Her akran, tüm işlemlerin tam geçmişinin ve dolayısıyla her hesabın bakiyesinin bir kaydına sahiptir.

Bu kripto para ortamında bir işlem ise, “Ali Veli’ye X Bitcoin’i verir” diyen bir dosyadır ve Ali’nin özel işlem anahtarı tarafından imzalanır. Bu temel ortak anahtar şifrelemesi, aslında çok da özel bir şey değildir. İmzalandıktan sonra, ağ üzerinde bir işlem iletilir ve bir eşten diğer eşe gönderilir. Bu en iyi P2P teknolojisidir.

İşlem ağ üzerinden neredeyse anında tanınır ve bilinir hale gelir. Ancak sadece belirli bir süre sonra onaylanır.

Doğrulama, kripto para birimlerinde kritik bir kavramdır. Bir işlem onaylanmadığı sürece hala beklemededir ve sahte olabilir. Bir işlem onaylandığında, tabiri caizse tuğla taşı gibi ayarlanır. Artık sahte değil, geri alınamaz, tarihsel işlemlerin değişmez bir kaydının bir parçasıdır ve buna Blockchain denir.

Sadece madenciler işlemleri onaylayabilir. Bu onların bir kripto para ağındaki işi. İşlemleri kabul eder, yasal olarak damgalar ve ağda dağıtırlar. Bir işlem bir madenci tarafından onaylandıktan sonra, her düğüm işlemi veritabanına eklemelidir. Blockchain’in bir parçası haline geldi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar