Ekonomik Gundem

Meksika Gümrük Vergileri ve Mevzuatı ile İlgili Düzenlemeler

Meksika Gümrük Vergileri  ve Mevzuatı ile İlgili Düzenlemeler

Meksika’nın gümrük mevzuatı ve teknik gereklilikleri oldukça karmaşık olup, ithalat için gerekli olan çok sayıda belgenin hazırlığı ve gerekli izinlerin alınması uzun sürmekte ve Meksika’ya ihracatımızın artırılması açısından tarife dışı engel teşkil etmektedir.
Geçmiş yıllarda Meksika gümrüklerindeki işlemlerin gümrük komisyoncuları tarafından gerçekleştirilmesine ilişkin zorunluluk halihazırda bulunmamakta olup; ithalatçı firmalar tarafından gümrük işlemlerinin yürütülmesi mümkün hale gelmiştir.
Hatalı veya eksik belgelendirme; İspanyolca dilinde etiketlendirme zorunluluğuna uyulmaması; tarım ve gıda ürünlerinin ithalatında bitki sağlığı şartlarına, hayvansal ürünlerin ve kimyasalların ithalatında sağlık sertifikası ve izin şartlarına uyulmaması; ürünün gümrük tarife kodunun veya isminin hatalı beyan edilmesi gibi durumlarda yüksek para cezaları veya Meksika Devleti tarafından mala el koyulması söz konusu olabilmektedir. Anılan işlemlerin tecrübeli ithalatçı firmalar veya gümrük komisyoncuları tarafından daha kolay bir şekilde yürütüldüğü bilinmektedir.
Vergilendirme ve gümrükleme işlemleri için Meksikalı ithalatçıların Hazine ve Kamu Kredileri Bakanlığı Vergi İdare Hizmetleri (SAT)’nde “Resmi İthalatçı Kaydı”nın (Padrön de Importadores) bulunması gerekmektedir. İspanyolca dilinde yapılan kayıt işlemi yaklaşık 10 gün sürmekte olup; şahsen başvuru ve elektronik imza ile başvuru yapılabilmektedir. Kayıt işlemi ücretsiz olup, süresiz geçerliliği bulunmaktadır. Silah, patlayıcı veya radyoaktif maddeler gibi hassas ürünlerin ithalatının ise SAT’a ek bir kayıt işlemi neticesinde gerçekleştirilebilmesi mümkündür.
Meksika Ekonomi Bakanlığı tarafından tekstil, hazır giyim, ayakkabı, demir ve çelik sektörlerindeki dış ticaret işlemlerinin kayıt altına alınabilmesi amacıyla aşağıda belirtilen Otomatik İthalat İzni, Spesifik Sektör İthalatçı Kaydı ve Referans Fiyat Uygulaması gibi ilave gereklilikler söz konusu olabilmekte ve anılan sektörlerde ülkemizin de yer aldığı MFN ülkelerinden yapılan ithalatta gümrük tarifeleri belirli aralıklarla yenilenebilmekte, uzatılmakta veya yükseltilebilmektedir.
Diğer taraftan, Meksika Ekonomi Bakanlığının kontrolündeki ikinci el taşıt ve elmas ithalatı ise, Dış Ticaret Genel Müdürlüğü’nden alınacak “Ön İthalat İzni” ile mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar