Ekonomik Gundem

Merkez Bankası Yıl Sonu TÜFE Tahmini %7,4

Merkez Bankası Yıl Sonu TÜFE Tahmini %7,4

TCMB, 2020 yıl sonu enflasyon tahminini %8,2’den %7,4’e revize etti.

Önceki hafta 2020 yılsonu enflasyon tahminimizi %9,6’dan %7,5’e revize etmiştik. Yıllık enflasyonun yıl ortasına kadar tek haneli seviyelere gerileyeceği ve yılın geri kalanında tek haneli seviyelerde olacağı
görüşümüzü koruyoruz. Küresel koşullar ile kur ve enflasyon görünümü imkân verdiği ölçüde faiz indirimlerinin süreceğini düşünüyoruz.

Enflasyon TL’deki değer kaybına rağmen emtia fiyatlarındaki düşüşler enflasyon görünümüne olumlu yansımakta. Orta vadeli beklenti dağılımı, enflasyondaki tahmin belirsizliğinin arttığına işaret etmekte. Talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisi ikinci çeyrekte arttı. Normalleşmeyle birlikte faaliyet üzerindeki arz yönlü etkilerin görece hızlı bir şekilde ortadan kalkması; ikinci yarıdan itibaren talebin kademeli toparlanması beklenmekte. Tedbirlerin hafiflemesiyle talep koşullarının enflasyon üzerindeki etkilerinin daha belirgin hale geleceği ve yıllık enflasyondaki düşüşün Temmuz’dan itibaren hızlanacağı öngörülmekte.

Parasal duruş enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenmeye ve eldeki bütün araçlar veri odaklı bir yaklaşımla fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda
kullanılmaya devam edecek. Yakın dönemde küresel çapta reel getirilerde düşüş görülürken, beklenen enflasyon üzerinden Türkiye’nin hâlen anlamlı bir reel getiri sunduğu değerlendirilmekte.

Gedik Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar