Ekonomik Gundem

Ödemeler Dengesi Açığı / Ocak 2020

Ödemeler Dengesi Açığı / Ocak 2020

Aylık bazda verilen cari açıkta, dış ticaret açığının ağırlıklı olarak ithalatta gözlenen artışla, geçen yılın aynı ayına göre 2 milyar dolar artışla 3,2 milyar dolara yükselmesi belirleyici oldu.

Geçen yılın aynı döneminde 3,4 milyar dolar fazla veren altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı son dönem itibariyle 3,2 milyar dolar fazla olarak gerçekleşti. Ayrıca, 5 Mart 2020 tarihli “Yapılacak Revizyonlar” duyurusu kapsamında 2013-2019 dönemi verilerine ilişkin değişiklikler de bu ay itibariyle yapıldı (TÜİK tarafından yayımlanmaya başlanan Uluslararası Hizmet Ticareti İstatistikleri ve Genel Ticaret Sistemi ile Gelir İdaresi Başkanlığı idari kayıtları doğrultusunda). Söz konusu güncellemeler 2013-2019 dönemine ilişkin hizmetler, cari denge ve net hata-noksan kalemlerinde değişimlere neden oldu. Bu değişimlerin etkisiyle, 2018 yılı sonunda 20,7 milyar dolar açık ve 2019 yılı sonunda 8,0 milyar dolar fazla olan 12 aylık cari denge rakamı Ocak 2020 dönemi itibariyle 6,5 milyar dolar fazla olarak gerçekleşti.

Ocakta rezervler 2,9 milyar dolar azaldı. Doğrudan yatırımlarda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla önemli bir değişim gözlenmeyerek 765 milyon dolar net giriş kaydedildi. Portföy yatırımlarında ise 1,2 milyar net çıkış gözlendi. Yurtdışı yerleşikler hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetlerinde sırasıyla 0,3 milyar dolar ve 0,5 milyar dolar net satış gerçekleştirdi. Diğer yatırımlarda 1,2 milyar dolar net giriş görüldü. Yurtdışından sağlanan krediler tarafında bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 1,5 milyar dolar ve 0,2 milyar dolar net geri ödeme gerçekleştirirken; Genel Hükümet 4 milyar dolar net kullanım gerçekleştirdi. Ocak ayında net hata ve noksanda 574 milyon dolar net giriş görülürken; resmi rezervler 2,9 milyar dolar azaldı.

Gedik Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar