Ekonomik Gundem

Piyasalara Genel Bir Bakış

Piyasalara Genel Bir Bakış

Koronavirüs kaynaklı endişelerin sarstığı ekonomik görünümü iyileştirmek için küresel bazda parasal ve mali teşvik adımları atılmaya devam ediyor.

Son olarak ABD’de bireylere ve şirketlere destek sağlayacak 2 trilyon Dolar büyüklüğünde bir paket açıklandı. Merkez bankalarının parasal genişleme ile piyasalara müdahalesi de sürüyor. Bu müdahalelerin sonucunda global piyasalardaki riskli varlıklarda toparlanma sinyalleri görülmeye başlandı. Başta ABD olmak üzere özellikle gelişmiş ülke hisse senedi endeksleri sert yükselişler kaydederken, ABD endekslerindeki yükseliş %20’yi aştı.

Ancak virüsün Avrupa ve ABD’de yayılımının henüz hız kesmemiş olması ekonomi ve piyasalara ilişkin ileriye dönük tahmin yapmayı zorlaştırıyor. Virüsü kontrol altına almak için alınan tedbirlerin ekonomik aktivitede yarattığı tahribat nedeniyle tüketici talebinde sert düşüşler gözleniyor. Bu nedenle uluslararası piyasalarda işlem gören başta petrol olmak üzere emtia* fiyatlarındaki baskı devam ediyor.

Global ekonomik aktivite ve emtia fiyatlarındaki zayıflık nedeniyle Gelişmekte Olan Ülkeler’den (GOÜ) para çıkışları devam ediyor. Son olarak Güney Afrika’nın kredi notunun düşürülmesi ile birlikte GOÜ para birimleri değer kaybederken risk primlerinde geçici toparlanmanın ardından yeniden bozulma yaşanıyor.

Koronavirüs vakalarının hızlı şekilde artmaya devam etmesi ve benzer ülke varlık fiyatlarındaki bozulma nedeniyle Türk varlıklarında toparlanmanın henüz gerçekleşmediği görülüyor. Ancak, virüsün yayılımını engellemek için son dönemde alınan sıkı tedbirlerin önümüzdeki dönemde vaka sayısındaki artış ivmesini yavaşlatacağı öngörülmektedir.

Avrupa, ABD ve Türkiye’de virüsün tepe noktası görülene kadar piyasalardaki endişe devam edecektir. Bu nedenle alınan sıkı önlemlerin virüsün yayılımı üzerindeki sonuçlarını izlemeye devam ediyoruz.

Garanti BBVA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar