Ekonomik Gundem

Ülker Bisküvi Hisse Analizi 23 Nisan 2020

Ülker Bisküvi Hisse Analizi 23 Nisan 2020

Güçlü Nakit Akışı Beklentisi Değer Katmaya Devam Ediyor.

%37’lik pazar payı ile yerel atıştırmalık pazarındaki lider pozisyonunu koruyan Ülker, sağlam operasyonları, ana ortaklarının sağladığı olumlu katkı ve dünyaca ünlü markalar ile oluşturduğu stratejik ortaklıklar sayesinde üstünlüğünü korumaktadır. Bu faktörlerini katkılarını da göz önünde bulundurarak oluşturduğumuz değerlemeye göre, şirketin ilerleyen dönemlerde sağlayabileceği istikrarlı büyüme oranları ile 2020T-2025T yılları arasında %4,2 reel BYBO gelir artışı ve %4,6 reel BYBO FAVÖK artışı elde etmesini beklemekteyiz.

Ülker 2016-2018 yılları arasında 816 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirerek uluslararası alandaki varlığını genişletmiş ve yapısal değişiklikler gerçekleştirmiştir. Şirket 2019 yılından itibaren bu
yatırımlarının meyvesini toplamaya başladığını 515 milyon TL serbest nakit akımı yaratarak göstermiştir(2018: -400 milyon TL). İlerleyen dönemlerde şirketin nakit üretimini şirketin değerini yükseltecek şekilde önemli ölçüde artıracağını öngörmekteyiz. (Ortalama Serbest Nakit Akımı 2015-2019: 172 milyon TL/2020T-2024T: 897 milyon TL). Ülker’in gelirlerinin %38- 41’ini elde etmeye devam edeceğini öngördüğümüz daha yüksek marjlı ihracat ve uluslararası kanallarının, bahsedilen nakit akımına pozitif katkı sağlamasını da beklemekteyiz.

Ülker’in satış maliyetlerinin yaklaşık %40’ını, satışlarının ise yaklaşık %30’unu oluşturan döviz bazlı
maliyetler, şirketin uluslararası ve ihracat kanallarından elde ettiği gelirler ile karşılaştırıldığında gelir tablosundaki yabancı para pozisyonunun etkisini kısmi olarak azaltmaktadır.

Değerleme yöntemi olarak kullandığımız indirgenmiş nakit akımı analizimiz %13,5 risksiz faiz oranı,
%15 ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti ve %4,5 nihai büyüme oranı varsayımlarını içermektedir. Ayrıca değerlememiz şirket yönetiminin hedeflemiş olduğu uzun dönemli FAVÖK marjlarına göre daha ihtiyatlı
varsayımlar içermektedir. Ek olarak şirketin pay sahibi olduğu Godiva varlıklarını da %12 iskontolu değerlememize dahil ettik. Varsayımlarımız doğrultusunda hisse 4,9 2020T FD/FAVÖK çarpanından işlem görmekte ve uluslararası benzerlerine göre %51 iskonto sağlamaktadır.

Gedik Yatıım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar