Ekonomik Gundem

Uluslararası Ticarette Ahşap Ambalaj Malzemeleri İle İlgili Düzenlemeler

Uluslararası Ticarette Ahşap Ambalaj Malzemeleri İle İlgili Düzenlemeler

Uluslararası ticarette, ahşap ambalaj malzemeleri ile ilgili düzenlemeler Birleşmiş Milletler bünyesinde 1946 yılında kurulan Gıda ve Tarım Örgütünce (Food and Agriculture of United Nations FAO) yapılmaktadır.

FAO tarafından bitkisel materyallerin ithalat ve ihracatının sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla kısa adı IPPC (International Plant Protection Convention: Uluslararası Bitki Koruma Sözleşmesi) olan bir sözleşme hazırlanmıştır. Bu sözleşme 1952 yılında imzaya açılmış olup ülkemiz 29 Temmuz 1988 yılında bu sözleşmeyi imzalayarak taraf olmuştur.

Uluslararası Bitki Koruma Sözleşmesine (IPPC) taraf olan üye ülkeler, ihraç yolu ile ülkelerine gelen mal ve malzeme ile birlikte taşıma, koruma gibi amaçlarla kullanılan ahşap ambalaj malzemelerin (palet, kasa, sandık, makara vb.) FAO tarafından yayınlanan ISPM-15 (Uluslararası Bitki Sağlığı Önlemleri-Ahşap Ambalaj Materyali) standardında uygun olarak ışıl işleme tabi tutulmasını istemektedirler. İlgili ülkelerin yetkili otoriteleri, ISPM-15 standardına göre ışıl işlem uygulaması yapılmamış ahşap ambalaj malzemesinin kullanıldığının tespit edilmesi durumunda kendi ülkelerini zararlı organizmalardan korumak için ülkelerine gelen ihraç ürününü, ya hiç kabul etmeden ambalaj malzemesi ve ihraç ürünü ile birlikte ya da üzerinden ihraç ürünü alarak sadece ahşap ambalaj malzemesini ülkemize geri göndermektedirler.

Bitki ve bitkisel ürünlerin ihracat işlemlerinde resmi kontroller, zirai karantina ve il müdürlüklerimizde bitkisel üretim ve bitki sağlığı şubeleri ile ilçe müdürlüklerinde görevli resmi kontrol görevlileri tarafından titiz bir şekilde yapılmaktadır. Resmi Kontrol görevlileri ihraç edilecek ürünün bitki ve bitkisel ürün olması durumunda ihraç edilen ürünle birlikte kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin mezkur yönetmeliğe ve ISPM-15 standardına uygunluğunu kontrol etmekte uygun olması durumunda ihracat işlemlerine izin vermektedir. Fakat kontrol görevlileri bitki ve bitkisel ürün dışında yurtdışına ihraç edilen gıda ürünleri ile ilgili düzenlenen sağlık sertifikası dahil diğer konularda bir görevi olmaması sebebiyle ihraç edilen gıda ürünleri ile birlikte kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin mezkur yönetmelik ve ISPM-15 standardına uygunluğunu denetleyememektedir.

Yeni hazırlanan: Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Işıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik” 25 Mayıs 2019 tarih ve 30784 sayılı Resmi Gazete ‘de yayınlanarak 01/01/2020 tarihinde ise yürürlüğe girmiştir. Yeni yönetmelik ile 01/01/2020 tarihinden sonra yapılacak ihracat işlemlerinde ISPM-15 standardına uygun olmayan, ışıl işlem uygulanmamış ve işaretsiz ahşap ambalaj malzemesi kullanan ihracatçılara 55.756 TL idari para cezası uygulanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar