Ekonomik Gundem

Vestel Finansal Görünüm 4Ç19

Vestel Finansal Görünüm 4Ç19

Gedik Yatırım uzmanları tarafından hazırlanan Vestel Finansal Görünüm Değerlendirmesi aşağıdadır.

Şirketin açıklanan son finansal sonuçları 2019/12 dönemine aittir. Bu sonuçlar itibariyle şirketin:

Net satışları 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %23,6 artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %1,3 düşüşle 5.2 milyar TL olmuştur. 2019 yılında bir önceki yıla göre %8,3 artışla 17.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir.
FAVÖK’ü 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %34,8 artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %32,6 artışla 685.2 milyon TL olmuştur. 2019 yılında bir önceki yıla göre %1,5 artışla 2.3 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir.
FAVÖK marjı 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 110 baz puan artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre 339 baz puan artışla %13,3 olmuştur. 2019 yılında bir önceki yıla göre 92 baz puan düşüşle %13,6 seviyesinde gerçekleşmiştir.
Net karı 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %54,3 artış göstermiştir. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %39,8 düşüşle 175.1 milyon TL olmuştur. 2019 yılında bir önceki yıla göre net karı %12,7 düşüşle 324 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.
Net borcu 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,3 düşüşle 5.4 milyar TL olmuştur.
Sonuç
Dördüncü çeyrekte şirketin satış gelirleri uluslararası satışlardaki baz etkisi nedeniyle yatay kalmıştır. İhracat gelirleri toplam satış gelirlerinin %80’ini oluştururken, geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte bu oran %85’ti. Elverişsiz hava koşulları nedeniyle aralık ayında geciken teslimatlar ve 4Ç18’deki baz etkisi kaynaklı beyaz eşya ihracatı orta-tek haneli düşüş (2019/09: orta haneli azalış) düşüş sergilerken, aralık ayında sevkiyatları etkileyen hava koşullarından ötürü TV ihracatı da orta-tek haneli azalış göstermiştir. 4Ç19’da ihracat gelirlerindeki büyüme kurlardaki yatay görünüm nedeniyle sınırlı kalmıştır. Yurtiçi beyaz eşya satışları geçtiğimiz yılki baz etkisi ve önceki çeyreklerdeki bayilerin stok kullanımı nedeniyle iyileşme kaydetmiştir (yıllık %12 pazar büyümesi). Sonuç olarak yılın ilk çeyreğinde pazar kayıpları son çeyrekte telafi edilmiştir. Perakende pazar payının artması ve yıl sonu promosyonları sayesinde yurtiçi TV satışları güçlü artış kaydetmiş, pazardaki lider pozisyon geri kazanılmıştır (yıllık %17 pazar büyümesi). İhracat tarafında marjların gelişimi (4Ç19’da zayıf TL nedeniyle ihracat gelirlerinde yüksek stok kazancı elde edilmiştir) ve düşük hammadde fiyatları nedeniyle dördüncü çeyrekte şirketin operasyonel performansı büyüme sergilemiştir. İştirak zararları ve düşük faiz oranları net kar üzerinde etkili olmuştur. Hisse son 12 aylık verilere göre 4,4x FD/FAVÖK ile işlem görmektedir. 4Ç19’da şirketin operasyonel görünümü güçlü olmakla birlikte, korona virüs krizinin uzamasının, küresel hammadde tedarik zincirini, özellikle de ekran panellerini olumsuz etkileyerek hisse senedinin performansını etkileyebileceği not edilmelidir. Finansal sonuçların hisse performansı üzerindeki etkisini Nötr olarak değerlendiriyoruz.

Gedik Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar