Ekonomik Gundem

Yapı ve Kredi Bankası Hisse Analizi

Yapı ve Kredi Bankası Hisse Analizi

Gedik Yatırım uzmanlarınca hazırlanan Yapı ve Kredi Bankası şirket değerlendirmesi ve analizi.

1Ç20’de bankanın TL kredileri %3 büyüme sergilemiş olup, 2Ç20’de trendin hafif ivmelenmesi beklenmektedir. Öte yandan bankanın sektörde görülen bu ivmelenmeye göreceli muhafazakar bir strateji ile katılığını anlamaktayız. Şöyle ki; Yapı Kredi (a) çoğunlukla KGF kanalı kullanılmakta (23 milyar TL’lik tahsisin 5,6 milyar TL’si gerçekleşmiş), (b) düşük montanlı ve uzun vadeli tüketici kredilerine odaklanmakta (kobiler toplam kredilerin %7’sini oluşturmaktadır ki bu benzerlerin ortalamalarından düşüktür ve (c) toplam kredilerin %12’sini oluşturan enerji sektörü kredileri hariç borç verme dağılımını çeşitlendirilmiştir. Bu kapsamda, ticari gayrimenkul kredileri toplam kredilerin %1,3’ünü ve turizm ve ulaşım kredileri toplam kredilerin %3,1’ini oluşturduğu gibi, banka sektörde en agresif provizyon ayırmış banka konumundadır.

Halihazırda banka 16 milyar dolar likiditeye sahiptir. Hesaplamamıza göre; bankanın tüm borçlanma
yükümlülüklerini kapatmasını varsaysak bile 2 milyar dolar likiditesi mevcut olacaktır. Bu husus, GSYH’nın ivme kazanması halinde bankanın büyüme ve karlılık ivmesine destek sağlayacak faktörlerin başında gelebilir. Öte yandan, banka mevduat tarafında kredilere benzer şekilde, küçük mevduatlara
odaklanmakta olup, vadesiz mevduatların ağırlığını arttırma stratejisi gütmektedir. Vadesiz mevduatlar halihazırda toplamın %33’ünü oluşturmaktadır. Son 1 senede bu oran 400bp artmıştır.

Yapı Kredi Yönetimi’nin günümüz global pandemi ve ekonomi koşullarını son derece iyi yönettiğini düşünmekteyiz. Likit bilançosu, güçlü sermayesi, bilinçli kredi büyüme ve provizyon stratejileri, ve iskontolu değerlemesiyle Yapı Kredı tercih ettiğimiz banka hisseleri arasında, sene başından beri diğer özel bankalara karşı olan güçlü hisse performansına rağmen, ilk sırayı korumaktadır. Bankanın hisseleri YBB %4 değer kaybederken, en yakın benzerleri Akbank ve Garanti %28 değer kaybetmişlerdir. Buna rağmen Yapı Kredi hisseleri benzer özkaynak getiri beklentisi ve 0,45 PD/DD ile Akbank ve Garanti hisselerine göre %18’lik bir iskontoda işlem görmeye devam etmektedir.

Gedik Yatırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
En Çok Okunanlar